Микола Гоголь: «Один тільки вихід суспільства з нинішнього становища – ЄВАНГЕЛІЄ»

Засідання в Національній Парламентській бібліотеці України

28 лютого 2015 р. в Національній парламентській бібліотеці України відбулося засідання клубу книголюбів літературно-меморіального музею М. Булгакова, яке зібрало понад 100 слухачів. Тема: «Життєвий шлях та християнські пошуки Миколи Гоголя».

Учасниками засідання були Павло Міхед, доктор філологічних наук, зав. відділом інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, та прот. Анатолій Затовський, голова Всеукраїнського православного педагогічного товариства, клірик Макаріївського храму м Києва.

Павло Володимирович Міхед, головний гоголезнавець України, упорядник збірки творів в перекладі українською мовою, докладно розкрив життєвий шлях письменника та охарактеризував його твори. Павло Міхед обґрунтував думку про те, що М. Гоголь – український письменник.

Прот. Анатолій Затовський коротко висвітив християнські пошуки Миколи Гоголя… Прадід письменника по батьку був священиком, його дід закінчив Київську Духовну Академію, а батько – Полтавську Семінарію.

Поняття про Бога запало в душу Гоголя з раннього дитинства. В листі до матері він згадував: «Я просил Вас рассказать мне о Страшном Суде, и Вы мне ребенку так хорошо, так понятно, так трогательно рассказали о тех благах, которые ожидают людей за добродетельную жизнь, и так разительно, так страшно описали вечные муки грешных, что это потрясло и разбудило во мне чувствительность. Это заронило и произвело впоследствии во мне самые высокие мысли».

В іншому листі після передчасної смерті батька він закликає матір підкорятися волі Божій: «Я сей удар перенес с твердостию истинного христианина. Благословляю тебя, священная вера!.. Прибегните к Всемогущему».

У 1840 р. після хвороби у нього починається постійне устремління до релігійного життя.

Про цей період він писав: «Жил внутренне, как в монастыре, и к тому не пропустил ни одной обедни в церкви…»

Прот. Анатолій відзначив, що М. Гоголь належить до світових геніїв, що змінили плин історії. Сьогодні як ніколи актуально звучить заклик письменника: «Будьте не мертвые, а живые души. Нет другой двери, кроме указанной Иисусом Христом…»

Макаріївська парафія м. Києва з благословення митрополита Київського і всієї України Володимира двічі видавала маловідомі духовні твори М. Гоголя: «Размышления о Божественной Литургии», «Светлое Воскресение», «Христианин идет вперед» (перше – до 2000-ліття Різдва Христового у 1999 р., друге за підтримки Благодійного фонду «Богуслав» – до 200-ліття з дня народження Гоголя у 2008 р.).

Знайомство з духовними творами письменника допоможе всім, хто шукає шлях до істини, відкрити для себе Гоголя як ПРАВОСЛАВНОГО мислителя, краще зрозуміти саме Православ’я, глибше зрозуміти велике Таїнство Божественної Літургії, а врешті ще на один крок наблизитися до Бога.

| 05.03.2015 · 14:28