Христос воскрес!
Одна справа говорити про любов, вірність, терпіння. І зовсім інша справа — явити їх у житті. Ми сьогодні святкуємо пам’ять святих жінок-мироносиць і праведних Никодима та Іосифа, які багато не говорили, але своїми справами засвідчили свою любов до Бога.
Жони-мироносиці стояли біля Хреста Спасителя, коли Він страждав. У той час більшість апостолів розбіглися, вони стояли і підтримували Господа. За це мироносиці сподобилися особливої благодаті: їм першим Христос відкрив істину Свого Воскресіння, їм першим явив Себе, і вони стали благовісницями про Воскресіння Господа для самих апостолів.
Святий Никодим був членом синедріону. Він був тим, хто одного разу сказав: «Чи судить наш закон людину перш, ніж вислухає її?» (Ін. 7:50–52). Відчуваючи ворожий настрій інших членів синедріону, він знайшов в собі сили виступити на захист Спасителя.
Про нього, як і про Іосифа, Євангелія містить скупі свідчення. Коли Господь помер на Хресті, Іосиф дерзнув ввійти до Пілата, аби попросити віддати йому тіло Іісуса. Іосиф обвив тіло Господа плащаницею та з честю поховав у гробі, печері, яку витесав для себе у скелі. Те, що Іосиф за життя підготував для себе місце поховання, зближає його з новозавітними праведниками, які теж за життя готували для себе труну і немало хто з них лягав у неї на ніч. Для чого це було потрібно? Аби нагадати собі, що кожен з нас одного разу ляже в труну і засне вічним сном, тобто прокинеться у вічності для того, щоб предстати на Суд Божий.
У цей день Церква традиційно шанує православних жінок — не 8 березня, а саме сьогодні. Ми шануємо їх за їхню віру, терпіння, вірність і широке серце. Пригадаємо слова святителя Тихона: «Білі хусточки врятували Церкву, підтримали Її у найкритичніший момент». Справді, жінок у Церкві більше, ніж чоловіків. Хоча у престола у вівтарі стоять чоловіки (так встановив Господь, адже серед Його апостолів не було жінок), але інші послухи в Церкві несуть зазвичай жінки.
Чому жінок більше? Тому що чоловік мислить більш раціонально, а людський розум не в змозі осягнути речі, які нам проповідує Господь. Самим лише розумом ми не можемо осягнути таїнство Пресвятої Трійці, не можемо зрозуміти, як Бог, Творець світу, став одним з нас, прийняв смерть та відкрив нам двері воскресіння…
Натомість це може зробити людське серце. Саме жінки мислять більше серцем, вони більш емоційні, ніж чоловіки, і їм легше прийняти віру.
Тож ми сьогодні вітаємо жінок зі святом і бажаємо, щоб чоловіки теж «підтягувалися» і щоб у всіх нас серце та розум гармонійно співіснували. Будемо вчитися у Господа, з євангельського благовістя терпінню, вірності та готовності йти за Спасителем у будь-яких обставинах нашого життя.
Протоієрей Владислав Софійчук. 30 квітня 2023 р.